Kubilay Öztürk

Kubilay Öztürk

Ahmedinejad Cin

İnsanlar, kendilerinden başka insanları tanımlarken bir takım benzetmeler kullanırlar. Bu benzetmelerden bana ilginç ve bir o kadar isabetli gelen birine Pendik belediye başkanlığı için seçim yarışına girmiş olan Cumhur İttifakı AK Parti Pendik belediye başkan adayı Ahmet Cin adına şahit oldum. Bir kaç arkadaş çay sohbetinde 31 Mart 2019 yerel seçimleri hakkında fikir alış verişinde bulunuyorduk. Söz Pendik'in adaylarına gelince Ahmet Cin konusu açıldı. Masadaki bir arkadaşımız, "Ben kendisini tanımıyorum ama geçen gün gördüm, bana İran eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ı anımsattı" dedi. Sanırım bunu söylerken kısa sürede derin bir gözlem yapmıştı. Çünkü yıllardır tanıdığım Ahmet Cin, bende de Ahmedinejad hissi uyandırır. Bunun bendeki en önemli gerekçesi; giyimiyle kuşamıyla, sohbetiyle, yürüyüşüyle göze batmayan bir tavır sergiliyor olmasıdır. Bazı insanlar vardır ki, Allah altlarına küçücük bir dünyevi koltuk verdiğinde her şeyleri değişir. Yürüyüşleri, konuşmaları, el-ayak hareketleri, hallleri-tavırları... Neredeyse yepyeni bir insanla karşı karşıya kalırsınız.
Çok ender insanda bu gibi durumlarda herhangi bir tavır değişikliği olmaz. Yıllardır tanıdığım Ahmet Cin de böyledir.
Şunu peşinen söyleyeyim ki, derdim ne Ahmet Cin güzellemesi yapmak, ne de Cin'e Haman olmak. Bir tespitimi paylaşıyorum sadece. Ve bu tespit sayın Ahmet Cin adına bir kardeş uyarısı aynı zamanda. Çünkü yaşadığımız çağ insanların akıl almayacak bir şekilde bozulmaya yüz tuttuğu bir çağ. Ahmedinejad nasıl İran cumhurbaşkanlığından ayrılıp sıradan bir insan olarak üniversiteye dönebildiyse, ümit ederiz ki, sayın Cin de dahil olmak üzere emaneti devralan her kardeşimiz de, sıradanlaşmayı hazmedebilecek kadar edepli yaşayıp, gönül huzuruyla emaneti devredebilecek kadar erdemli olabilsinler. Zira hayat çok kısa...

Not: Bu yazıyı tam beş yıl önce yazmışım. Bu beş yıl içerisinde Başkan Cin, bir dönem başkanlık yaptı. Son anketlere göre bir dönem için daha seçileceği kesin gibi. Benim gelecek öngörüm ise Ahmet Cin’in üçüncü dönemini de yaşayacağı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN